Jak uniknąć problemów prawnych przy zakupie nieruchomości?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zakup nieruchomości to najczęściej jedna z kluczowych decyzji finansowych w życiu. Niezależnie od tego, czy plany obejmują kupno mieszkania, domu czy działki oraz czy cel zakupu jest mieszkaniowy czy może inwestycyjny, za każdym razem nabycie nieruchomości wiąże się z wieloma formalnościami i potencjalnymi problemami prawnymi. Jak uniknąć problemów prawnych przy zakupie nieruchomości? Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci bezpiecznie przejść przez ten proces.

Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości

Pierwszym krokiem poprzedzającym transakcję zakupu nieruchomości powinno być sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. Dokument ten zawiera informacje o:

  • właścicielu nieruchomości,
  • obciążeniach, takich jak hipoteki czy służebności,
  • ewentualnych roszczeniach osób trzecich.

Księga wieczysta składa się z czterech działów, a każdy z nich dostarcza istotnych informacji, które mogą wpłynąć na decyzję o zakupie. Dzięki publicznemu dostępowi do ksiąg wieczystych można samodzielnie zweryfikować ich treść za pośrednictwem internetowego systemu prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Weryfikacja sprzedającego

Kolejnym ważnym elementem jest sprawdzenie tożsamości sprzedającego i jego prawa do dysponowania nieruchomością. Kupujący powinien upewnić się, że osoba, z którą negocjuje, jest rzeczywistym właścicielem nieruchomości lub posiada odpowiednie pełnomocnictwa udzielone przez wszystkich współwłaścicieli.

Może wystąpić sytuacja, w której nowy właściciel nie został jeszcze wskazany w księdze wieczystej. Z reguły nie będzie to przeszkodą do zakupu, jednakże każdorazowo wymaga zwiększonej uwagi kupującego.

Analiza umowy przedwstępnej

Wielu kupujących decyduje się na zawarcie umowy przedwstępnej, zwłaszcza w przypadku, gdy finansowanie zakupu nieruchomości opiera się o kredyt. Umowa przedwstępna zawiera:

  • precyzyjny opis nieruchomości,
  • cenę,
  • terminy i warunki podpisania umowy końcowej,
  • wysokość zadatku lub zaliczki.

O różnicach między zadatkiem a zaliczką przeczytasz tutaj.

Umowa przedwstępna może zostać zawarta zarówno w zwykłej formie pisemnej jak i w formie aktu notarialnego. W tym drugim przypadku umowa posiada tzw. silniejszy skutek. Oznacza to, że w sytuacji, gdy sprzedawca nie chce wywiązać się ze swojego obowiązku i zawrzeć przyrzeczonej umowy sprzedaży, kupujący ma możliwość sądowego dochodzenia przeniesienia własności nieruchomości. W przypadku umów zawartych w zwykłej formie pisemnej odpowiedzialność sprzedającego może ograniczyć się tylko do zapłaty odszkodowania (jeśli szkoda powstała).

Zakup nieruchomości a hipoteki

Nie każda nieruchomość jest wolna od obciążeń. Hipoteki czy służebności mogą znacząco wpłynąć na wartość nieruchomości oraz Twoją możliwość korzystania z niej. Dlatego kluczowe jest sprawdzenie działu III i IV księgi wieczystej, gdzie znajdują się informacje o takich obciążeniach.

Jeśli nieruchomość jest obciążona hipoteką, warto ustalić ze sprzedającym, kto i w jaki sposób spłaci zobowiązanie przed finalizacją transakcji. Najczęściej zakup nieruchomości z hipoteką ustanowioną na rzecz banku dla zabezpieczenia spłaty kredytu mieszkaniowego nie jest co do zasady skomplikowaną procedurą. Może się jednak zdarzyć, że wyjaśnienie wpisów znajdujących się w księdze wieczystej, może wymagać szerszej znajomości prawa, a co za tym idzie, odpowiedniego wsparcia.

Zakup nieruchomości dodatkowe dokumenty

W zależności od rodzaju nieruchomości konieczne może być dostarczenie dodatkowych dokumentów, np. decyzji o warunkach zabudowy (w przypadku działek, które nie mają miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego), zaświadczenia o braku zaległości w opłatach czynszowych, wypisu z rejestru gruntów itd.

Zazwyczaj zebranie kompletu dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy sprzedaży leży po stronie sprzedawcy lub pośrednika działającego w jego imieniu.

Finalizacja transakcji

Ostateczna umowa sprzedaży powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Notariusz sporządzający akt zadba o zgodność umowy z przepisami prawa, wskaże jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia umowy, a także, na żądanie stron, może złożyć odpowiednie wnioski o wpisy w księdze wieczystej.

Nie zmienia to faktu, iż rolą notariusza nie jest dbanie o interesy każdej stron transakcji. W zależności od stanu nieruchomości lub warunków innych warunków transakcji, pomocne może okazać się wsparcie kancelarii prawnej. Pełnomocnik, który specjalizuje się w prawie nieruchomości może zweryfikować wstępny projekt aktu, a przede wszystkim zaproponować wprowadzenie do umowy postanowień, które zwiększą bezpieczeństwo klienta. W szczególności w przypadku bardziej skomplikowanych transakcji, takich jak zakup nieruchomości komercyjnych czy inwestycyjnych, profesjonalne wsparcie jest wręcz niezastąpione – pozwala na sprawdzenie sytuacji prawnej nieruchomości i możliwych rozwiązań powstałych problemów prawnych.

 

Jak uniknąć problemów prawnych przy zakupie nieruchomości?Prawo nieruchomości kancelaria

Zakup nieruchomości to proces wymagający dokładnej weryfikacji i staranności. Zignorowanie kluczowych formalności może prowadzić do poważnych problemów prawnych. Korzystanie z pomocy specjalistów pozwala uniknąć wielu potencjalnych pułapek i sprawi, że cały proces będzie bezpieczny i zgodny z prawem. Jeśli masz pytania dotyczące zakupu nieruchomości lub potrzebujesz wsparcia prawnego, zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią. Wsparcie to jest szczególnie istotne w przypadku zakupu nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, nabycia gruntów czy lokali z wpisami obciążeń innych niż hipoteka jako zabezpieczenie dla kredytu mieszkaniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

OBSŁUGA PRAWNA PRZEDSIĘBIORCÓW

OBSŁUGA BRANŻY DEWELOPERSKIEJ

PROCES INWESTYCYJNO-BUDOWLANY

PRAWO PODATKOWE

PRAWO ADMINISTRACYJNE

PRAWO NIERUCHOMOŚCI