Kiedy potrzebne jest zezwolenia na wycięcie drzewa?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Ustawa o ochronie przyrody wprowadza podstawową zasadę, zgodnie z którą wycinka drzewa lub krzewu wymaga uzyskania zezwolenia, nawet jeśli zamierza tego dokonać właściciel nieruchomości. Ta sama ustawa przewiduje jednak szereg wyjątków od tej zasady, dzięki czemu w wielu przypadkach wycinka nie wymaga żadnych formalności.

Chcesz wiedzieć:

  • kiedy nie będziesz potrzebował zgody organów na wycięcie drzewa lub krzewu z własnego ogródka?
  • jak uzyskać zgodę, gdy jednak jest potrzebna?

Jeśli tak, ten wpis jest dla Ciebie.

Kiedy nie jest potrzebne zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu

Jak już wspomniano na początku, zasadą jest, że usunięcie drzew lub krzewów wymaga zezwolenia. Natomiast istnieje szereg przypadków, kiedy takiego zezwolenia nie trzeba uzyskiwać. Katalog takich przypadków znajdziemy w art. 83f ust. 1 ustawy o ochronie przyrody.

Tytułem przykładu wskazać należy, że nie jest potrzebne uzyskanie zezwolenia ani dokonania zgłoszenia w następujących przypadkach:

  • krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2;
  • drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
    1. 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
    2. 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
    3. 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;
  • drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (z zastrzeżeniem wypadku, kiedy konieczne jest zgłoszenie – opisane poniżej);
  • drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;
  • drzew lub krzewów owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni.

Oznacza to, że w wielu przypadkach, gdy mamy do czynienia ze zwykłym zagospodarowaniem własnego ogrodu, możliwe jest swobodne dokonywanie wycinki drzew, bez konieczności uzyskiwania jakichkolwiek zezwoleń.

Wycinka drzew – zgłoszenie

Jeśli drzewo lub krzew rośnie na działce, która jest własnością osoby fizycznej, a wycinka ma nastąpić na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, może powstać obowiązek dokonania zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew lub krzewów.

To czy zgłoszenie będzie potrzebne zależy od wymiarów drzewa. Obowiązek dokonania zgłoszenia powstaje, jeśli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Zgłoszenie powinno zawierać oprócz danych wnioskodawcy oraz nieruchomości, na której znajduje się drzewo także rysunek bądź mapkę przedstawiającą usytuowanie drzewa na tej działce.

Po otrzymaniu takiego zgłoszenia organ weryfikuje na miejscu stan faktyczny opisany w zgłoszeniu. Następnie, w terminie 14 dni od tych oględzin organ może wnieść sprzeciw. Sprzeciw jest jednoznaczny z brakiem zgody na wycinkę drzewa objętego zgłoszeniem.

W przypadku gdy organ nie wniesie sprzeciwu, spokojnie można usunąć drzewo. Co ważne, ta milcząca zgoda jest ważna przez 6 miesięcy od dnia przeprowadzenia oględzin działki. Jeśli w tym czasie drzewo nie zostanie usunięte, konieczne jest złożenie ponownego zgłoszenia.

Wniosek o zezwolenie na wycinkę drzew

Jeśli dany przypadek nie zalicza się do wyjątków wskazanych powyżej, konieczne jest uzyskanie zezwolenia.

Wniosek o wydanie zezwolenia na wycinkę drzewa lub krzewu należy złożyć do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta). Natomiast w przypadku, gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków, wniosek należy kierować do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

We wniosku, oprócz standardowych elementów, takich jak dane wnioskodawcy należy wskazać m.in.:

  • nazwę gatunku drzewa lub krzewu;
  • obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm, a w przypadku, gdy na tej wysokości drzewo:
    • posiada kilka pni – obwód każdego z tych pni,
    • nie posiada pnia – obwód pnia bezpośrednio poniżej korony drzewa,
  • wielkość powierzchni, z której zostanie usunięty krzew;
  • miejsce, przyczynę, termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu, oraz wskazanie czy usunięcie wynika z celu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • rysunek, mapę albo wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane projekt zagospodarowania działki lub terenu w przypadku realizacji inwestycji, dla której jest on wymagany zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – określające usytuowanie drzewa lub krzewu w odniesieniu do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub projektowanych na tej nieruchomości;
  • projekt planu nasadzeń zastępczych lub przesadzenia drzewa lub krzewu, jeśli są planowane
  • decyzję środowiskową, jeśli jest wymagana.

Wycinka drzew zezwolenie opłaty

Wycinka drzew nie podlega opłatom administracyjnym, jeśli przewidziany dla niej jest tryb „zgłoszenia”. Obowiązek zapłaty opłaty może natomiast powstać w przypadku, gdy w ciągu 5 lat od oględzin urzędnika właściciel nieruchomości, na której dokonano wycinki, wystąpi o pozwolenie na budowę, a budowa będzie związana z prowadzeniem działalności gospodarczej na tej części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo.

Natomiast obowiązek uiszczenia opłaty może powstać w sytuacji uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew. Wtedy wysokość opłaty zależna jest od gatunku drzewa, które ma zostać wycięte, jego obwodu oraz stawki jednostkowej. Wysokość opłaty jest wskazywana w decyzji obejmującej zezwolenie na wycinkę.

Usunięcie drzewa bez zezwolenia

Usunięcie drzewa lub krzewu bez zezwolenia lub zgody właściciela terenu jest działaniem niezgodnym z prawem i może skutkować nałożeniem kary administracyjnej. Postępowanie w przedmiocie nałożenia takich kar prowadzone jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Kary za nieuprawnioną wycinkę opiewają na podwójną stawkę opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu. W przypadku, gdy wycinka jest zwolniona z konieczności uiszczenia tej opłaty, kara ta jest równa opłacie, która byłaby należna, gdyby zwolnienie takie nie obowiązywało.

Wycinka drzew – kancelaria

zezwolenie na wycinkę drzew

Planujesz inwestycję na działce, na której rosną drzewa? A może chcesz uporządkować swoją nieruchomość?

 Nasza kancelaria oferuje wsparcie prawne w sprawach dotyczących wycinki drzew, zarówno w formie konsultacji jak i reprezentacji w postępowaniach administracyjnych, a także przed sądami administracyjnymi.

Chcesz omówić swoją sprawę? Umów się na konsultację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

OBSŁUGA PRAWNA PRZEDSIĘBIORCÓW

OBSŁUGA BRANŻY DEWELOPERSKIEJ

PROCES INWESTYCYJNO-BUDOWLANY

PRAWO PODATKOWE

PRAWO ADMINISTRACYJNE

PRAWO NIERUCHOMOŚCI